locul unde toate interesele se intersectează

Informaţia demnitarului

Fractiune parlamentara

PLDM

Recomandă pagina

Sandu Maia

PLDM Deputat

Perioada: 09.12.2014 - 23.02.2015
Motiv: demisie (HCC nr.04/23.02.2015 )

Activitatea deputatului in cifre:

Luări de cuvînt în plen: 0

Iniţiative legislative: 0

Declaraţii/interpelări: 0

Prezenţa la sedinţe conform stenogramelor: 21.01.2015 - 20.02.2015

Prezent: 100%Absent motivat: 0%Absent nemotivat: 0%
21.01.201522.01.201523.01.201528.01.201512.02.201518.02.201520.02.2015

Date biografice

  • Data naşterii: 24.05.1972

  • Locul naşterii: satul Risipeni, raionul Făleşti

  • Studii: 2009-2010 - Harvard Kennedy School of Government, master în administraţie publica 1995-1998 - Academia de Administrare Publică pe lîngă Preşedintele Republicii Moldova, master în relaţii internaţionale 1989-1994 - Academia de Studii Economice din Moldova, facultatea management

  • Activitate profesională: 2012-prezent - ministru al educaţiei 2010-2012 - Banca Mondiala, Washington DC, SUA, consilier al Directorului executiv 2007-2009 - consultant pe reforma administraţiei publice centrale 2007-2007 - Programul naţiunilor unite pentru dezvoltare, coordonator de program 2005-2006 - Ministerul Economiei, director al Direcţiei generale politici macroeconomice şi programe de dezvoltare 1998-2005 - Oficiul Băncii Mondiale, economist 1994-1998 - Ministerul Economiei, consultant, şef adjunct de direcţie

Declaraţii de venit

Declaraţii de interes

Candidat la alegeri din partea partidului

Accesează orice funcţie de mai jos ca sa vezi informaţie detaliată.